Ako vyčistiť koberec rýchlo a efektívne?

Ako vyčistiť koberec rýchlo a efektívne?

 

Môže sa zdať, že za posledné roky koberce žnú na úkor iných materiálov čoraz menšiu slávu, avšak opak je pravdou. Na koberce väčšina domácností ešte úplne nezanevrela, a to hneď z niekoľkých príčin. Častokrát sú to práve ony, ktoré dotvárajú celý charakter interieru, zastávajú dôležitú úlohu dekorácie a pomáhajú zútulniť priestor.

 

Ako vyčistiť koberec?

 

Existuje celá škála dôvodov prečo je koberec v domácnosti plusom a verte, že nie len z dizajnového hľadiska.Vymenujme si pár praktických príčin, akými sú napríklad zlepšenie akustiky v miestnosti, príjemne sa po nich chodí, sú omnoho bezpečnejšie pre naše ratolesti a v neposlednom rade pohlcujú prach z vzduchu.

 

Ako sa ale o koberce čo najlepšie starať?

 

1. Z hľadiska výdrže si koberce vďaka ich rôznemu povrchu vyžadujú nie len náležité zaobchádzanie, patričnú starostlivosť, ale najmä precízne čistenie.

 

2. Čistenie kobercov, môže byť mokrého, suchého charakteru alebo sa čoraz väčšej obľube tešia strojové čističe. Práve za jednu z najpohodlnejších metód sa považuje strojové čistenie, o ktoré sa zväčša starajú firmy, prípadne si môžete nejaký jednoduchší stroj zadovážiť do vašej domácnosti aj sami, hoci toto rozhodnutie nemusí byť už také pohodlné pre váš rodinný rozpočet. Strojové čistenie spočíva v čistení koberca do hĺbky jeho vlákien. Čistiaci prostriedok je pod tlakom stroja vstrekovaný do hĺbky vlákna a zároveň je ihneď odsávaný. Pri tomto procese sa uvoľnená nečistota ihneď odsáva do zbernej nádoby a koberec sa nenamáča celý. Doba sušenia sa tak skráti, koberce sa vyčistia od nečistôt a farebne ožijú. Na tomto princípe funguje  pranie kobercov rovnako ako aj tepovanie kobercov sprostredkovanými mnohými firmami.

 

3. Veľmi účinným spôsobom, ako odstrániť špinu z kobercov je tiež takzvané extračné čistenie známe ako mokré tepovanie či mokré vysávanie, ktoré zvládnete v pohode aj sami. Pri mokrom čistení dávajte pozor, aby pod kobercom nenavlhli parkety. Vodu, teda vynechajte, ak máte pod kobercom drevený materiál, farebnosť koberca nie je stála, a ak je vlákno vlnené, urobili by ste si viac škody ako úžitku.

 

4. Suché čistenie zvládnu aj citlivejšie materiály. Navyše ho môžete používať aj častejšie, čo určite poteší, ak máte v rodine alergika.

 

5. Technika čistenia, ktorá je pre váš koberec tá naj sa dá veľmi ľahko určiť práve od typu vlákna.Všetky potrebné informácie o čistení vášho koberca nájdete na jeho štítku na rubovej strane.

 

Koberce nájdeme v ponuke prírodné alebo umelé. Obľúbeným prírodným materiálom je napríklad bavlna, hodváb či vlna. Záleží od vkusu a osobných preferencií. Dnes už extravaganciu neobjavíme len v móde, ale i v interiérovom dizajne. A tak sa obľube tešia i koberce vyrobené z morskej trávy či kokosu.

 

Extravagantný koberec v interiéri.

 

Tepovanie kobercov

 

Pracné tepovanie kobercov s neúčinnými prípravkami nás oberá o čas a mnohokrát i o nervy, a preto túto metódu, ako sme si už vyššie spomenuli, dnes môžeme pokojne prenechať profesionálom. Existuje niekoľko desiatok firiem v každom regióne, ktoré sa špecializujú práve na hĺbkové čistenie kobercov. Hoci je to jeden z najideálnejších spôsobov,  ako sa zbaviť nežiadúceho prachu, zvieracích chlpov či dokonca nepríjemného zápachu, pre väčšinu z nás zostáva táto metóda len pomerne nákladnou investíciou, a preto pátrame po lacnejších alternatívach. Existuje totiž niekoľko spôsobov, ako vyčistiť koberec – klasických, ale aj s pomocou prírodných prostriedkov.

 

Tými najdostupnejšími z radu osvedčených produktov gazdiniek sú tepovače či iné čistiace prostriedky na koberce. Sú to zväčša prípravky priamo určené na hĺbkové čistenie bez obsahu chemikálií čím sa výrazne líšia od drogériových produktov.

 

V prípade, že chcete siahnuť radšej po prírodných prostriedkoch, čítajte ďalej a dozviete sa pár tipov a trikov, ako vyčistiť koberec jednoducho a bez námahy.

 

Čistenie koberca sódou bikarbónou

 

Tiež sa čudujete, ako mohli naše babičky vyčistiť mastné fľaky s takou ľahkosťou či nanovo rozžiariť akýkoľvek povrch koberca, a to aj bez zbytočných chemikálií z drogérie? Tajomstvo je odhalené a s veľkou pravdepodobnosťou ho nájdete aj vo vašej kuchyni! Sóda bikarbóna je bezkonkurenčne najlepší čistič kobercov z radu domácich produktov.

 

Ak chcete, aby váš koberec opäť voňal novotou a mal ten správny lesk stačí použiť:

 

300g jedlej sódy, pridať aspoň 15 kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja, jemne posypať koberec, aby sa zmes dostala až do vlákien, nechať takto pôsobiť približne 20 minút a nakoniec dôkladne povysávať.

 

Ani sa nenazdáte a zázrak je na svete!

 

Čistěnie kobercov sódou bikarbónou

 

Ocot

Netreba podceňovať rokmi overené domáce recepty na čistenie kobercov. Jedným z nich je nepochybne ocot. Aj najlepšie vycvičený psík či mačka môžu spôsobiť na koberci katastrofu. Najlepšie tieto škvrny odstraňuje octová voda. Skúste rozmiešať 1 lyžicu bieleho octu v šálke teplej vody a ďalší účinný čistič na odolné škvrny je na svete. Pre veľmi zažraté fľaky môžete do zmesi vmiešať ešte lyžicu saponátu a v boji proti odolným škvrnám vás už nič nezastaví!

 

Soľ

Ako vyčistiť koberec soľou? Jednoduchšie než sa zdá. Ďalší overený trik, ktorý nemá chybu.

 

Stačí váš koberec posypať vlhkou soľou, nechať pôsobiť aspoň 60 minút a dôkladne povysávať. Výsledok bude hovoriť sám za seba!

 

Čo v prípade, že si vaše dieťa pomýli koberec s tanierom alebo iným nedopatrením na ňom skončí pohár červeného vína, káva, čučoriedky či dokonca mejkap?

 

Aj v tomto prípade sme si pre vás pripravili pár osvedčených rád nad zlato.

 

Škvrna od vína

Skutočne nie je taká tragédia, ako sa na prvý pohľad môže zdať! Na rozliate víno perfektne funguje soľ i jedlá sóda. Platí jedna jednoduchá zásada. Najprv papierovými utierkami škvrnu vysajte a následne zasypte soľou.Nechajte pôsobiť a dôkladne povysávajte.

 

Škvrna od kávy

Rozliata káva môže v okamihu zničiť ktorýkoľvek koberec. Škvrnu od kávy najlepšie vyčistíte perlivou vodou, ktorú necháte na nej chvíľu pôsobiť a následne znečistené miesto dočistíte liehom.

 

Škvrna od čučoriedok

Tu je najlepším pomocníkom citrónová šťava. Po aplikácii citrónovej šťavy stačí už len preprať v teplej vode a je po probléme.

 

Škvrna od makeupu

Škvrny od mejkapu je možné odstrániť opäť veľmi jednoducho. Stačí mierne navlhčiť a vydrhnúť dané miesto hubkou s mydlovou vodou.

 

Pri všetkých škvrnách však platí jedna zásada, a tou je konať veľmi rýchlo!

 

V prípade, že si škvrnu všimneme príliš neskoro, špina už môže byť natoľko zažraná, že nepomôže nič z uvedených rád.V takomto prípade sa žiaľ pravdepodobne len veľmi nechcene napokon budete musieť vzdať vášho starého koberca a vymeniť ho za nový.

 

 

Tip: Objavte viac možností, ako si uľahčiť upratovanie v článku JE PRE VÁS UPRATOVANIE NOČNOU MOROU? VĎAKA TÝMTO 5 TIPOM SI UDRŽÍTE SVOJU DOMÁCNOSŤ STÁLE ČISTÚ!

 

Teraz už pri výbere nového koberca môžete čerpať na základe vlastných skúseností a zvoliť ten správny kus do vášho interiéru. Najdôležitejšie je správne zladiť spôsob používania a druh koberca. Prinášame vám teda ponuku toho, čo je aktuálne na trhu naj!

 

Luxusné kožené koberce

 

Luxusné kožené koberce

 

Veľkému úspechu sa aktuálne tešia kožené koberce vyrobené z odolnej hovädzej kože. Koža je veľmi príjemná na dotyk a má svoju špecifickú vôňu. V princípe možno kožu označiť za materiál, ktorý nepodlieha poškodeniam a veľmi dobre sa čistí. Ocenia ho aj alergici, keďže na seba neviaže prach. Vytvára vskutku luxusný dojem a čo je najlepšie, pohybuje sa v aktuálne veľmi dostupnej cenovej ponuke!

 

Dizajnové kožušinové predložky

 

Dizajnové kožušinové predložky

 

Čoraz viac sa dostávajú do popredia práve tieto jednoduché kožušinové predložky aj tu platí nepísané pravidlo: V jednoduchosti je krása. Svetlý či zemitý odtieň do obývačky alebo spálne perfektne podčiarkne eleganciu a útulnosť daného interiéru.

 

 

Detské koberce

 

Detske koberce

 

Paradoxne obzvlášť rodičia ocenia takýto druh dekorácie v izbe svojej ratolesti. Z praktického hľadiska je bezpečnou mäkkou podložkou na hranie, ale v skutočnosti taktiež výrazne pomáhá mentálnemu vývoju dieťaťa. Zlepšuje podvedomé rozvíjanie kreativity a schopnosť rozpoznať farby a predmety. Na farebný koberec s veselými motívmi preto pri zariaďovaní detskej izby určite nesmiete zabudnúť.

  • Zdieľať

Načítám...