Päť dôvodov, prečo si vybrať vegetačnú strechu

Originálna, zaujímavá, krásna, zdravá, ekologická – to je len zlomok z množstva prívlastkov, ktoré si vyslúži strecha rodinného domu. A to v prípade, že je pokrytá zeleňou. Realizácia plochej či šikmej vegetačnej strechy na rodinnom dome prináša mnoho výhod. Toto sú najzásadnejšie z nich:

Vyskúšaná a osvedčená v zahraničí

Obľuba zelených striech v zastavanom prostredí vo svete dramaticky vzrástla najmä v posledných rokoch. Existuje množstvo typov vegetačných striech, pričom najobľúbenejšie sú práve tie extenzívne, pre ich nenáročnosť. Spoločnosť Icopal už nainštalovala v zahraničí a na Slovensku viac ako 35 miliónov m². Investori sa pre tieto strechy rozhodujú nielen pre ich ekologický aspekt, ale aj pre praktické dôvody. Vegetačná strecha omnoho lepšie chráni budovy pred výkyvmi teplôt počas jednotlivých ročných období, než iné druhy striech.

 

Zdravotné a estetické výhody

Machy, rôznofarebné rozchodníky a kvitnúce byliny, ktoré majú schopnosť prispôsobiť sa podmienkam v meste i na vidieku. Práve takáto zeleň tvorí extenzívnu vegetačnú strechu. Ide o ideálne riešenie, ak je váš rodinný dom v zástavbe či v husto osídlenej oblasti, kde je nedostatok zelene. Zelená strecha ulahodí nielen oku, ale aj zdraviu. Zlepšuje miestnu klímu odparovaním vlhkosti, viaže prach a filtruje škodliviny zo vzduchu. Je doslova továrňou na kyslík.

 

 

Rýchla a bezproblémová realizácia

V minulosti bol návrh zelených striech pre rodinné domy komplikovaný a nákladný. Aj tu však zaúradovali inovácie a desaťročia skúseností. Montáž najmodernejších extenzívnych vegetačných striech je v súčasnosti rýchla a jednoduchá. Komplexné riešenie plochej alebo šikmej extenzívnej vegetačnej strechy ponúka spoločnosť Icopal. Zabezpečuje dodanie aj rýchlu montáž všetkých prvkov strechy, vrátane vegetačnej vrstvy. Ponúka systém s názvom Zelená strecha Icopal, ktorý sa skladá z hydroizolácie, tepelnej izolácie, drenážnej a retenčnej vrstvy a predpestovanej hotovej zelenej rastlinnej vrstvy. Strecha rodinného domu bude zelená ihneď po ukončení montáže. Nie je potrebné čakať 5 až 6 mesiacov, aby rastliny vyrástli.

 

Znižuje náklady na vykurovanie

A aké ďalšie benefity prináša extenzívna Zelená strecha Icopal? Zadržuje zrážkovú vodu (30 až 90 %, podľa typu strechy), chráni rodinný dom pred extrémnym teplom či chladom a znižuje náklady domácnosti na vykurovanie i klimatizáciu. Vyhnete sa s ňou najmä prehrievaniu interiéru a keďže vegetácia eliminuje UV žiarenie, predĺžite celej streche jej životnosť. Systém Zelená strecha Icopal je bezpečný a zvyšuje protipožiarnu ochranu rodinného domu. Zároveň redukuje šírenie hluku spôsobovaného mestským ruchom.

 

 

Nezaťaží ani vás, ani dom

Jednou z výnimočných vlastností Zelenej strechy Icopal je jej nízka hmotnosť, ktorá je v porovnaní s klasickou strechou so substrátom až 4x menšia (iba 55 kg/m2). V systéme sa totiž nepoužíva žiadny substrát ani zemina. Preto si nevyžaduje navrhovanie staticky náročných konštrukcií a je vhodná aj na rekonštrukcie. Zelená strecha Icopal potrebuje len minimálnu údržbu. Rastlinná vrstva je odolná proti šíreniu buriny, nevyžaduje kosenie ani pravidelné zavlažovanie. Raz za rok stačí na strechu aplikovať vhodné hnojivá a jednorazovo skontrolovať a vyčistiť strešné vtoky.

  • Zdieľať

Načítám...