Na čo si dať pozor pri rekonštrukcii

Kompletná prestavba bytu či domu je časovo aj finančne náročnou záležitosťou. Je preto treba všetko dopredu dôkladne premyslieť a naplánovať. Len tak sa vyhnete neočakávaným výdavkom a predlžovaniu doby samotnej rekonštrukcie. Prečítajte si, ako postupovať a čomu sa vyvarovať pri plánovaní rekonštrukcie.

 

skrutka skrutkovac a kladivoZdroj:

 

Keď chcete rekonštruovať ...

... Existujú pravdepodobne 2 situácie, ktoré vás môžu stretnúť.

⦁ Rekonštruujete váš existujúci domov: V tomto prípade premýšľajte nad náhradným ubytovaním. Výhodou je, že nejakú strechu nad hlavou už máte a na premyslenie projektu môžete mať dostatok času.

⦁ Kupujete staršiu nehnuteľnosť: Pri kúpe nehnuteľnosti sa často musí postupovať veľmi rýchlo a je teda ťažšie si dopredu zabezpečiť návrh zmien, ktoré budete pri rekonštrukcii vykonávať. Pred zakúpením nehnuteľnosti si vyžiadajte pôdorys so všetkými nosnými stenami a priečkami, aby ste si mohli urobiť predstavu o možnostiach prípadných zmien.

 

Tip: Ak chcete čistý vzhľad budúcej kuchyne bez samostatných spotrebičov, pozrite sa na vstavané chladničky od výrobcu Gorenje.

 

Premyslite financie

Nikdy nepodceňujte výšku skutočných výdavkov na rekonštrukciu a počítajte s dostatočnou rezervou. Ideálny je samozrejme taký rozpočet, pri ktorom nebudete musieť zľaviť zo svojich predstáv. Aby ste si vedeli urobiť čo najpresnejšiu predstavu o rozpočte, vykonajte si prieskum trhu. Zistite si dôkladne, koľko stojí práca, materiál, zariadenie, odvoz odpadu alebo záverečné upratovanie.

Pri kalkulácii ceny za novú podlahu nezabúdajte, že nestačí vynásobiť metre štvorcové cenou v obchode, ale pripočítajte aj cenu za položenie podlahy, líšt, prípadne iné položky. Pri rekonštrukcii stien môžete zistiť, že nestačí samotné vymaľovanie, ale je potrebná aj kompletne nová omietka a tento výdavok vás vo výsledku môže zaskočiť. Preto majte vždy pripravenú aspoň 10% rezervu na nečakané výdavky.

 

skrutka v rukeZdroj: 

 

Rekonštrukciu dobre naplánujte

Všetko dobre naplánujte, akákoľvek dodatočná zmena v priebehu rekonštrukcie bude znamenať vyššie výdavky a časový odstup. Nechajte si urobiť nákresy, odhady aj vizualizácie. Ak napríklad rekonštruujete kuchyňu, vizualizáciu vám s veľkou pravdepodobnosťou ponúkne samotný dodávateľ kuchyne. Všetkých odborníkov oslovte vopred, zaistite si písomné súhlasy k vykonaným úkonom a potrebné povolenia.

 

Objednajte si materiál dopredu

V prípade rekonštrukcie svojpomocne tiež nezabudnite na skorý nákup všetkého potrebného materiálu. Nikdy sa nespoliehajte na nákupy na poslednú chvíľu, môže sa vám stať, že potrebný tovar nebude skladom a na jeho dodanie budete musieť čakať a rekonštrukciu kvôli tomu pozastaviť. Obzvlášť ak máte špeciálne nároky na niektoré vybavenie (napríklad ak kupujete vaňu či bezpečnostné dvere), nečakajte s výberom a všetko majte vopred objednané a pripravené.

 

Tip: Ak plánujete do novej kuchyne prívod elektriny aj plynu, pozrite sa na praktické kombinované sporáky od výrobcu Mora.

 

Uprednostnite kvalitu

Pri výbere sa zamerajte vždy na kvalitné výrobky. Lacné a často nekvalitné výrobky nezaručujú dlhú životnosť. O kvalite materiálu sa vždy poraďte s odborníkom a nepozerajte len na nízku cenu. To ale neznamená, že sa musíte sústrediť len na veľké a známe značky. V týchto prípadoch je zase naopak možné, že platíte skôr za značku, nie za kvalitu.

 

sada skrutkovacovZdroj: 

 

Vyberte dobrých remeselníkov

Kvalitných remeselníkov je ako šafránu a ľahko sa pri výbere môžete spáliť. Neuškodí vyhľadať si referencie remeselníkov na internete, prípadne sa opýtať známych, či môžu nejakého remeselníka odporučiť. Nenechajte sa zlákať nízkou cenou, najlacnejší práca často nie je odvedená kvalitne. Ideálne tiež je najať si na viac prác iba jednu firmu, remeselníci tak na seba nebudú musieť čakať a celá rekonštrukcia sa zrýchli.

Ak uvažujete o rozsiahlejšej rekonštrukcii a zmene dispozícií, je potrebné obrátiť sa na architekta, ktorý nájde skryté možnosti priestoru skôr ako vy. Nepodceňujte tiež možnosť stavebného dozoru, ktorý vám vo výsledku môže významne ušetriť peniaze tým, že na prenajaté firmy a kvalitu ich práce dozerá.

Nikdy tiež nenajímajte remeselníkov bez zmluvy, a to ani v prípade, že vám budú ponúkať lepšiu cenu vykonaných prác. Správne formulovaná zmluva vám ušetrí veľké množstvo starostí pri prípadnej reklamácii, a preto na ňu nikdy nezabúdajte.

 

Niekoľko rád na záver

Pozrite sa na niekoľko užitočných tipov, ktoré vám môžu pri rekonštrukcii pomôcť.

⦁ Rekonštrukcii by vždy mal predchádzať stavebný prieskum.

⦁ Plánovanie rekonštrukcie aj samotné práce plánujte vždy od strechy domu.

Akékoľvek zásahy do nosných stien nechajte posúdiť statikom.

⦁ Výmenu okien vždy vykonávajte pred zateplením fasády.

⦁ Na zatienenie okien využite vonkajšie rolety, žalúzie alebo markízy.

⦁ Krytina z masívneho dreva je vždy kvalitnejšia ako tzv. plávajúce podlahy.

Nezabúdajte na úložné priestory, v tomto prípade platí, že čím viac, tým lepšie.

⦁ V priebehu rekonštrukcie vždy dôkladne vetrajte.

 

Zdroj: Miloslav Hamsa

 

  • Zdieľať

Načítám...