Krby a moderné vykurovanie

Príjemná atmosféra a pocit pohodlia sú atribútmi každého harmonického domova. Veľmi obľúbeným doplnkom, ktorý dokáže nielen zútulniť interiér, ale je aj skvelým zdrojom tepla, je krb či kachle. V dnešnej dobe to už nie sú len výstrelky bohatých, ale môže si ich dovoliť prakticky každý. So správnym výberom, ale tiež skúseným poradenstvom, vám pomôžu odborníci z projektových marketov Hornbach.

 

 

Pri výbere krbu je veľmi dôležité si zodpovedať niekoľko dôležitých otázok. Koľko izieb budete chcieť vykúriť, kam svoj budúci krb túžite umiestniť a samozrejme aj typ paliva, ktoré budete používať – to všetko by ste si mali ujasniť predtým, ako sa pustíte do výberu toho správneho krbu pre vás. Stavbu, respektíve projektovanie krbu, je veľmi dobré navrhnúť už pri samotnej stavbe vášho domu, nie je to však podmienkou. Pokiaľ si myslíte, že na krb nemáte nárok, lebo bývate v byte, ste na omyle. Postupným vývojom prišiel na trh krb, ktorého palivom je bio lieh. Práve vďaka nemu si môžete vychutnať ohník aj priamo vo vašom byte. 

 

Krb, krbové kachle či kachľová pec?

Predtým, ako sa rozhodnete pre jednu z alternatív vykurovania, mali by ste si ujasniť jeho praktický zámer. Veľkou výhodou krbov a kachlí je ich energetická nezávislosť v prípade výpadku hlavných zdrojov a finančná úspora, keďže drevo patrí dlhodobo medzi najlacnejšie zdroje. Obe zároveň pôsobia upokojujúco a majú priaznivý vplyv na zdravie človeka.

 

Aby krb nebol len dekoratívnym doplnkom, ale aj citeľne znížil náklady na bývanie, mala by byť jeho tepelná účinnosť čo najvyššia. Otvorené krby sa vyznačujú najdlhšou tradíciou, avšak vysokou spotrebou paliva, ktorému nezodpovedá adekvátny pomer získaného tepla. Je to otvorené ohnisko napájajúce sa na komín a z pohľadu obsluhy predstavuje prácnejšiu alternatívu.

 

 

Krbové kachle sa vyznačujú vysokou účinnosťou aj cez 80%. Poskytujú ekonomické vykurovanie pri malej spotrebe paliva. Niektoré krbové kachle sú naviac vybavené automatickou reguláciou sekundárneho prívodu vzduchu. Týmto sú dosiahnuté nielen nízke emisné hodnoty, ale najmä nižšia spotreby paliva, ktorá šetrí peniaze.

 

Kachľová pec má dlhú dobu výhrevnosti a nízku spotrebu paliva. Využitie pece má vlastne dvojitý význam. Jednak estetický, keďže kachľová pec je už po stáročia vnímaná ako mimoriadne krásny prvok v každom priestore, a potom takisto keramický obklad veľmi dobre akumuluje teplo. Typickou „črtou“ je,  že  nezohrieva vzduch, ale steny a okolité predmety. Teplo ide všetkými smermi a je rovnomernejšie. Na rozkúrenie však potrebuje dlhší čas. Veľkou výhodou je aj spotreba paliva, ktorá je v porovnaní s krbom či kachľami minimálna.

 

 

Kúriť môžete aj bio

Okrem kachieľ a klasických krbov na drevo sú vhodným riešením aj elektrické alebo tzv. bio krby. Tie sú vhodné predovšetkým do priestorov, kde nie je možné umiestniť klasický krb. Takisto sú ideálnym riešením pre tých, ktorí chcú získať realistickejší dojem z ohňa. Ďalšou výhodou je, že takýto krb zaberá oveľa menej miesta než klasický.

 

Bio krby v sebe spájajú účelnosť, eleganciu, moderný dizajn a luxus. Všetky starosti spojené s údržbou nákladného krbu v prípade bio krbu odpadajú, keďže netreba vynášať žiadny popol ani skladovať drevo v obytnej časti domu či bytu. Napriek tomu však bio krb dokáže vykúriť miestnosť. Pri kúrení nevzniká žiaden dym ani nepríjemný zápach, pri spaľovaní vzniká iba oxid uhličitý, ktorý je neškodný. Palivom bio krbov je bio lieh, ktorý je absolútne ekologický, vyrábaný na rastlinnom základe. Ten zaručuje horenie krásnym a prirodzeným plameňom.

 

 

Rustikálny či moderný?

Správne vybraný krb sa môže stať dominantou celej miestnosti. Je na vás, či dáte priestor klasike, alebo otvoríte dvere novátorskému dizajnu. Za druh klasických krbov môžeme bezpochyby označiť krby s kachľovým obložením. Ich prednosťou nie je pôsobiť nijak dominantne a výrazne. Sú určené predovšetkým pre milovníkov klasickej elegancie, výborne sa hodia do rustikálne zariadených interiérov, no nestratia sa ani v moderných interiéroch, kde dokážu vytvoriť oku lahodiaci kontrast. 

 

Moderné krby vynikajú svojim vysoko kvalitným dizajnom a opracovaním, v moderne zariadenom priestore pôsobia veľmi atraktívne. Krbové vložky do moderných krbov sú vyrobené z tých najkvalitnejších materiálov, ktoré zaručujú vysokú životnosť krbov.

 

 

Foto: Hornbach
Zdroj: PR.Konektor

  • Zdieľať

Načítám...