Ako si vybrať priemyselný vysávač?

  • 23.11.2018
  • MOJINTERIER.SK

Pod pojmom vysávač si zvyčajne predstavíme neveľký spotrebič, bez ktorého si upratovanie domácnosti už ani nevieme predstaviť. Čo však s tým, keď potrebujeme odstrániť nečistoty vznikajúce v prevádzkach či stavbách? Na takéto účely je vhodný priemyselný vysávač, ktorý zvykne byť navrhnutý tak aby si poradil aj s nezvyčajnými či nebezpečnými nečistotami.

Priemyselný vysávač musí byť omnoho výkonnejší, ale zároveň tiež odolnejší ako bežné vysávače, keďže je určený do náročných prevádzok, výrobných hál, na stavby a ďalšie miesta, kde je zariadenie vystavené vysokým nárokom a je nutná robustná konštrukcia.

vysavac vysavac

Zdroj: profivac.sk

Aké nečistoty, taký vysávač

Podľa spôsobu použitia je možné priemyselné vysávače rozdeliť na suché, mokro-suché, ktoré dokážu vysávať aj kvapaliny, a tiež špeciálne na vysávanie chemikálií a toxického odpadu. Len takéto rozdelenie vám však pri výbere ani zďaleka nebude stačiť. Pre každé špecifické prostredie je totiž potrebné vybrať model, v ktorom sa kombinujú všetky optimálne vlastnosti a parametre.

Podľa toho, aký druh nečistôt budete prevažne vysávať, je potrebné rozhodnúť sa, či uprednostniť výkon a kapacitu alebo veľkú filtračnú  plochu. Výkonné a vysokokapacitné vysávače oceníte najmä pri vysávaní hrubých nečistôt. Na odsávanie jemných častíc je podstatnejšia ako výkon práve filtračná plocha.

V prípade, že sa nečistoty skladajú z jemných aj hrubých častíc, tak je vhodnou voľbou vysávač s mechanickým vstupným odprašovačom, ktorý chráni filter, tzv. cyklón.

Prietok vzduchu vs. podtlak

Aj v prípade týchto parametrov záleží na spôsobe použitia. Ak sa chcete pomocou vysávača zbavovať ťažkých nečistôt, častíc a odpadov, navyše z ťažko dostupných miest, tak zásadný bude dostatočne veľký podtlak. Ten sa pri priemyselných vysávačoch pohybuje v rozmedzí 200 - 900 mbar. V prípade veľkého množstva ľahkých a drobných častíc je zase oveľa dôležitejší väčší prietok vzduchu.

Načítám...