Aj kúpeľniam kraľuje minimalizmus a priestornosť

Donedávna bola kúpeľňa miestom, kde dizajn nehral až takú podstatnú úlohu. Dôraz sa kládol najmä na funkčnosť a účelnosť. Ani dnes pri zariaďovaní tieto kľúčové podmienky neobchádzame, avšak už to nie sú len úvahy o obkladoch v neutrálnych farbách a voľbe medzi sprchou a vaňou. Ak chceme, aby naša kúpeľňa vyzerala vkusne a moderne, mali by sme okrem ergonómie brať do úvahy aj kvalitu a dizajn materiálov.

 

privatna kupelna so spalnou

 

Každoročné trendy v oblasti kúpeľní neprichádzajú s prevratnými zmenami, novinky sa týkajú predovšetkým materiálov. Štýl je rozmanitý, podlieha estetickému cíteniu majiteľa a mal by byť v súlade s celkovou atmosférou príbytku. Tak ako v každej oblasti, aj tu platí, že dôležitá je miera vkusu a dispozícia, ktorú nám nielen priestor ale aj peňaženka ponúka. Existuje však niekoľko základných pravidiel, vďaka ktorým sa z vašej kúpeľne celkom určite nestane miesto so zabudnutou architektúrou.

 

Jednoduchosť, prírodné materiály a veľkorysosť

Kúpeľňa je frekventovaným priestorom ani nie tak pre návštevy, ako pre obyvateľov domu. Nábytok, sanitárna technika a rôzne doplnky podliehajú pôsobeniu vlhka a tepla a navyše sú vystavené každodennému opotrebovávaniu. Čisté línie idú ruka v ruke s ľahkou údržbou. Posledných pár rokov sa obľube teší najmä drevodekor, imitácie kameňa, betónu a cementu. Prím hrajú stále neutrálne farby, výrazné farebné tóny nájdete v ponuke už len veľmi okrajovo. Zemité tóny a prírodné odtiene vo farbách hnedej, šedej, bielej a čiernej sú nielen trendy, ale zároveň nadčasové.

 

sprchovy kut s rastlinami

 

Moderná kúpeľňa by mala byť dostatočne presvetlená a vzdušná. Veľké formáty menšiu plochu opticky zväčšia, dostatok svetla podčiarkne jednoduchosť a priestor. Ak túžite po útulnej kúpeľni, siahnite po rôznych imitáciách dreva, ktoré celkový interiér pocitovo príjemne zateplí. Kameň či betón môžete doplniť dlažbami s dokonalou imitáciou oceľových či skorodovaných dosiek v bronzovej alebo platinovej farbe. Kúpeľňa tak získa industriálny nádych, ktorý môžete doplniť výraznými dizajnovými prvkami.

Ak túžite po niečom netradičnom, siahnite po imitácii rôznych druhov textílií ako je juta, vrecovina či tvíd. Originálne a zároveň elegantne pôsobia geometrické tvary, ktoré dokážu v kúpeľni vytvoriť zaujímavý optický 3D efekt. Keramické obklady s 3D efektom však umiestňujte skromne, v tomto prípade platí, že menej je viac.

 

vana so zastenou

 

Vaňa či sprcha?

Najväčšou dilemou pri zariaďovaní kúpeľne je pre mnohých okrem výberu správneho odtieňa obkladačiek aj rozhodnutie pre vaňu alebo sprchový kút. Na výber by ste mali myslieť už pri samotnom plánovaní, keďže rozloha kúpeľne je v tomto prípade kľúčová. V prípade veľkorysého priestoru je najlepším riešením umiestniť do kúpeľne oba varianty.

Obe možnosti sú výsledkom individuálnej voľby a osobných priorít. V prípade malej kúpeľne je najlepším riešením sprchový kút. Ušetrí nielen mnoho miesta, ale najmä samotný čas. Pohodlná vaňa si vyžaduje viac priestoru, avšak súčasný trh ponúka viacero riešení aj pre tých, ktorí si bez nej kúpeľňu nevedia predstaviť. V ponuke je množstvo asymetrických vaní, ktoré sa prispôsobia každej kúpeľni.

[sprcha]

Keď vaňa, tak v priestore

Najnovším trendom, ktorý korešponduje s dojmom priestornosti a vzdušnosti je umiestnenie vane do priestoru kúpeľne. Je dokonalým riešením pre milovníkov relaxu a dizajnu, pohybuje sa v kategórii nadštandardu, keďže si vyžaduje väčší priestor ako klasická vstavaná vaňa. Voľne stojace vane sa líšia svojím tvarom, súčasnej kúpeľni dominujú predovšetkým mäkké a oblé línie. Oblý tvar v nás vzbudzuje pocit bezpečia a podporuje uvoľnenie.

Voľne stojace vane môžu byť smaltované či akrylátové. Kvalitný akrylát je ľahší na manipuláciu, vaňa je pocitovo teplejšia a pomalšie vychladne, predstavuje preto komfortné zázemie pre dlhý relaxačný kúpeľ. Pri voľne stojacích vaniach si môžete zvoliť z troch možností inštalácie batérie – batéria integrovaná na okraj vane, batéria stojaca vedľa vane a batéria inštalovaná do steny, o ktorú sa vaňa opiera. 

[vane]

V jednoduchosti je krása

Ani sprchovacie kúty nezatvárajú dvere pred komfortom. Dôraz na relax a pôžitok sa pretavujú aj do praktických riešení sprchových kútov. Podľa tvaru môžeme sprchové kúty rozdeliť na pravouhlé, oblé, dvere do niky či kombinácie pevných stien. Výber veľkosti a umiestnenie závisí do veľkej miery od priestoru. V súčasnosti existuje široké spektrum v rôznom prevedení. Rámové, bezrámové, čiastočne rámové. Milovníkov luxusného relaxu v kúpeľni oslovia hydromasážne boxy alebo parné hydromasážne boxy.

 

minimalisticka kupelna

 

Čoraz väčšej obľube sa tešia takzvané walk-in sprchovacie kúty. Jedná sa o priestor bez dverí, prípadne s minimalistickými a jednoduchými sprchovacími zástenami. Vyžadujú si však viac miesta a dostatočne veľkú, ideálne plochú sprchovaciu vaničku. Trendy je použitie podlahových alebo stenových odtokových žľabov. Takéto minimalistické riešenie vnáša jednoduchosť aj do údržby – nedochádza k usádzaniu nečistôt v ťažko vyčistiteľných zákutiach a minimalistické sklá bez rámov vyzerajú veľmi elegantne.

 

Zdroj, foto: PR.Konektor

 

  • Zdieľať

Načítám...