Aby vašej kúpeľni nič nechýbalo: štyri tipy, ktoré pomôžu pri jej zariaďovaní

Pri zariaďovaní domu prihliadame na dôležitosť jednotlivých miestností, ako aj na ich funkciu. Primárne berieme ohľad na obytné miestnosti, ktorým sa dostáva aj najviac denného svetla – no miestnosti, ako je kúpeľňa, ostávajú na ďalších priečkach. Prinášame vám preto niekoľko tipov, ako sa vysporiadať s nie práve optimálnou lokalitou kúpeľne v dome a na čo by ste nemali zabudnúť pri jej zariaďovaní.

 

Veľké zásahy v kúpeľni nerobíte často. Preto vás následné zmeny môžu stáť viac nervov, peňazí i neporiadku. Pri jej zariaďovaní majte stále na mysli: nadčasovosť. Pretože to, čo je momentálne trendy, sa vám už o rok neskôr páčiť nemusí. Pozrite, na čo by ste pri zariaďovaní kúpeľne nemali zabúdať.

1. Hrajte sa s priestorom

Často sa kúpeľni v dome ujde naozaj len pár metrov štvorcových. Keď si však predstavíte, koľko vecí do nej potrebujete umiestniť, oblieva vás pot. Z tohto dôvodu si zodpovedzte jednu dôležitú otázku. Potrebujete vaňu alebo sa radšej sprchujete? Ak si uvedomíte, že sprcha vám vyhovuje viac, môžete lepšie pracovať s priestorom a aj vám ho v porovnaní s vaňou ušetrí viac. Určite nezabúdajte na kvalitné umývadlo, zrkadlo či vodovodné batérie – všetky tieto súčasti kúpeľne sú dostupné v rôznych jednoduchých, minimalistických a zároveň aj nadčasových dizajnoch. V kúpeľni oceníte aj dostatok úložných priestorov, no nezabúdajte na to, že ak budete umiestňovať príliš veľa poličiek v malom priestore, môžete sa tam skôr či neskôr začať cítiť stiesnene. V zariaďovaní by ste mali nájsť mieru, s čím vám môže pomôcť architekt.

 

2. Svetla nikdy nie je dosť

Tým, že sa kúpeľňa často nachádza uprostred dispozície, býva ukrátená o priamy zdroj denného svetla, akým je okno. V sortimente spoločnosti VELUX sa nachádzajú výrobky, ktoré vedia aj túto nepríjemnú situáciu vyriešiť. „VELUX sa okrem strešných okien venuje aj výrobe svetlovodov a okien do plochej strechy. Tieto produkty privedú denné svetlo tam, kam treba,“ vysvetľuje architektka spoločnosti VELUX, Klára Bukolská. Svetlovody sú určené nielen do šikmých, ale aj do plochých striech a prostredníctvom dlhého tubusu môžu priniesť denné svetlo aj tam, kam nie je možné umiestniť okná. Tubus je vysokoodrazivý a tak do interiéru prinesie až 98 % slnečných lúčov – o jeho rovnomerné rozptýlenie sa postará dizajnový difúzor. Kúpeľňu presvetlí aj počas jasnej mesačnej noci. VELUX prináša riešenie aj pod ploché strechy – dizajnové okno so zaobleným zasklením. To zabezpečuje výhľad a perfektne presvetlí kúpeľňu aj iné miestnosti pod plochou strechou.

 

 3. Vetrať, vetrať, vetrať

Kúpeľňa spolu s kuchyňou patrí medzi tie miestnosti v dome, ktoré sú vystavené najväčšej tvorbe vlhkosti. Preto by ste mali zohľadniť pri jej zariaďovaní aj prvky zariadenia, ktoré sú voči nej odolné. Ak uvažujete nad inštaláciou strešných okien – ktoré sa postarajú aj o romantickú atmosféru v kúpeľni – možno vám padne vhod informácia o dostupnosti bezúdržbových strešných okien. Tie sú celodrevené, no zaliate polyuretánovou vrstvou, ktorá zvyšuje ich odolnosť a predurčuje ich tak do priestorov so zvýšenou tvorbou vlhkosti. Nezabúdajte však na vetranie. Okno otvorte po sprchovaní či kúpaní dokorán na niekoľko minút (počas zimy) a pokojne aj na dlhší čas počas teplejších mesiacov.

 

4. Správne farby a povrchy opticky zväčšia aj ten najmenší priestor

V kúpeľni určite nič nepokazíte svetlými farbami, napríklad bielou – pretože v kombinácii s kontrastnými doplnkami priestor oživia. V menšej kúpeľni nepoužívajte príliš veľké vzory a ani veľkú dlažbu, môže to vytvárať dojem mohutnosti. Veľmi obľúbeným riešením je využitie jemnej mozaiky, napríklad v sprchovom kúte. Nemusíte sa báť ani vodeodolných tapiet či stierok. Myslite aj na dobré osvetlenie, nielen denným svetlom, ale aj na umelé zdroje; svieťte nielen centrálne, ale zamerajte sa aj na detail, napríklad nad umývadlom. Investujte do kúpy kvalitného zrkadla, ktoré priestor takisto otvorí. V menšej kúpeľni sa nebojte využívať rohy a umiestniť do nich napríklad rohové poličky.

 

  • Zdieľať

Načítám...