Ovocným drevinám sa darí aj na balkóne

 

Záhradkárčenie je pôžitok. Vzdať sa ho však nemusíte ani v prípade, že ste zabývaní v centre mesta. Stačí zapojiť fantáziu a hospodáriť s priestorom, ktorý máte k dispozícii. Pochutnávať si na paradajkách či paprike z vlastnej záhradky na balkóne je na nezaplatenie. Vyhýbať sa však nemusíte ani ovocným drevinám.

 

Terasa či balkón sú ideálnym miestom na pestovanie zakrpatených ovocných stromčekov a kríkov. Vďaka nim môžete mať doslova po ruke dennú dávku vitamínov a budete poznať aj pôvod ovocia na vašom stole. Mestské záhradkárčenie však má svoje tajomstvá. Odborníci na záhradu z projektového marketu Hornbach pripravili pár užitočných tipov, ktoré ocenia najmä zanietení záhradkári.

 

Dbajte na veľkosť nádoby

Na trhu nájdete široký výber ovocných drevín, ktoré sú vhodné aj na balkón či terasu. Keď sa rozhodnete pre vlastnú záhradku, je dôležité zvoliť správne nádoby na pestovanie, substráty a prísady. Vyberať by ste mali spomedzi nádob s nižšou hmotnosťou. Pre bylinky a zeleninu sú vhodné plastové kvetináče alebo prútené vystlané vrstvou igelitu. Ovocným drevinám sa dobre darí v terakotových a keramických truhliciach.

 

Substráty kupujte podľa druhu vysádzaných rastlín. Pre pestovanie trpasličieho ovocia odporúčam výrobky Floraself Nature,“ radí Daniel Brychta z oddelenia záhrada projektového marketu Hornbach. Zárukou úspechu sú však jednoznačne nádoby správnej veľkosti. Hruške a jabloni sa darí v menších črepníkoch s priemerom 40 cm, čerešniam či broskyniam vyhovujú väčšie s priemerom minimálne 50 cm. Zabúdať by ste nemali ani na dostatočnú drenážnu vrstvu na dne nádoby, ktorá zaručí, že sa vyhnete preliatiu dreviny.

 

Siahnite po vhodných odrodách

Slnečné balkóny sú ideálnym miestom na pestovanie marhule Aprigold s plodmi bežnej veľkosti, beztŕňovej černice Triple Crown, maliny Glen Ample, egreša Captivator alebo zakrpatenej slivky. „Kvetináče s drevinami umiestnite na slnečné miesto. Pravidelne ich  zalievajte a prihnojujte. Obdobie, kedy by sa mali vykonávať hlavné rezy sa líšia od druhu drevín a ich konkrétnych odrôd. Riaďte sa radami odborníkov alebo dostupnou literatúrou,“ upozorňuje odborník z Hornbachu.

 

Obľúbenými odrodami u mestských pestovateľov sú aj dreviny stĺpovitého vzrastu. Ako už názov napovedá, ich hlavnou výhodou je práve stĺpovitý tvar, ktorý je vhodný hoci aj na menšiu terasu. Výšku drevín môžete dokonca ľahko prispôsobovať skracovaním vrcholového výhonku. Medzi známe jablone stĺpovitého vzrastu patria odrody ako Bolero, Red Spring, Sonet či Suncats. Obzvlášť obľúbenou je aj odroda hrušky Zlata či čerešňa Silvia.

 

Doprajte im dostatok svetla

Dreviny pestované na balkóne sa vám odvďačia bohatou úrodou len v prípade, že im doprajete dostatok svetla a pravidelný prísun živín. Ideálne je, ak máte terasu orientovanú na juh alebo západ. Nezabúdajte na pravidelné zalievanie. Ak ste dreviny nevysadili do samozavlažovacích nádob, polievajte ich ráno a večer. 

Rastliny vysadené v nádobách nedisponujú dostatkom živín ako rastliny v záhrade. Majú obmedzený prísun substrátu, z ktorého časom odčerpajú všetky potrebné látky na zdravý  rast. Preto myslite na ich pravidelné dopĺňanie a doprajte rastlinám dostatok hnojiva, ktoré sa postupne uvoľňuje. V čase kvitnutia im dodávajte minerálne hnojivá v podobe zálievok. Dôležité je, aby mali správnu koncentráciu. Nesprávnym pomerom by ste mohli rastliny spáliť.  

 

 

  • Zdieľať

Načítám...