Sedem užitočných rád pre výber kancelárskej stoličky

Ako si vybrať stoličku, z ktorej Vás nebude bolieť chrbát, ale naopak, podporí zdravé držanie tela a zbaví Vás bolestí spôsobených nesprávnym celodenným sedením radí Adam Zaydlar z Centra pre zdravé sedenie Spinalis.

                                                                                                                   

1) Správna výška stoličky

Základom pohodlná stolička s nastaviteľnou výškou sedáku. Sedieť by ste mali tak vysoko, aby ste vedeli položiť ruku a klávesnicu či na dosku stola, pritom by Vaše predlaktia mali byť približne vo vodorovnej polohe a lakte pri tele v približne 90° (alebo o niečo málo väčšom) uhle.  

2) Seďte vzpriamene a v miernom záklone

Podľa najnovších výskumov sa odporúča sedieť v 100 – 110 stupňovom uhle, pri ktorom sú medzistavcové platničky zaťažované o 25-35 % menej, ako pri doteraz odporúčanom vzpriamenom sede (90°). Operadlo by Vám malo siahať minimálne do výšky ramien, môže byť vybavené i doplnkovým podhlavníkom. Operadlo by malo byť mierne pohyblivé, aby mal chrbát oporu, ale zároveň sa mohol uvoľniť v miernom záklone.

3) Predlaktie a zápästie v rovine

Pri písaní na klávesnici  i pri práci s počítačovou myšou by malo byť zápästie a predlaktie v jednej rovine. Správna stolička by teda mala mať výškovo nastaviteľné podrúčky. Ak chýbajú, je možné ruky podoprieť podložkami pod zápästia.

4) Pohyblivý sedák

Dlhodobé pasívne sedenie je pre chrbticu preukázateľne najviac zaťažujúcou polohou. Chrbtové i brušné svalstvo je pri ňom uvoľnené a pritom strnulé v jednej pozícii. Vzniká tak enormný tlak na medzistavcové platničky, a to až o 40 -90 % väčší ako pri stoji.  Pre zdravé sedenie nie je dôležitá len správna pozícia tela a nastavenie stoličky. Podstatný je pohyb – možnosť zmeny polohy. Odborníci sa zhodujú na aktívnom (dynamickom) sedení, ktoré umožňuje pohyblivý sedák na pružine. Ten umožňuje plynulý pohyb panvy do každej strany, podľa toho, čo práve na stoličke robíte. Imituje tak sedenie na fitlopte, ktoré vedie k prirodzenému posilňovaniu chrbtových a brušných svalov a vďaka zapojeniu svalového korzetu tela udržuje chrbticu v ergonomicky ideálnej pozícii.  S takouto stoličkou sedieť = cvičiť = posilňovať.

5) Nohy od seba!

Dámy, zabudnite na to, čo Vás učila mama a čo ste čítali v príručkách slušného správania! Prekrížené nohy sú to najhoršie, čo môžete svojmu telu (a chrbtu) robiť. Pri sedení s nohou cez nohu si totiž neprirodzene vykrúcate panvu, prerušujete prirodzenú cirkuláciu krvi a lymfy a dokonca si môžete poškodiť nervy dolných končatín. Sed naširoko s nohami od seba do tvaru písmena „V“ odľahčuje oblasť bokov a stehien a napomáha prirodzenému krvnému a lymfatickému obehu.  

6) Stabilita na 5 kolieskach

Správna kancelárska stolička by mala mať dostatočne stabilnú päťramennú základňu s pohyblivými kolieskami, ktoré sa veľmi ľahko pohybujú. Pokiaľ sa zadierajú, prípadne sa do niektorej strany neotáčajú, stoličku rovno vyhoďte!

7) Správna stolička vyhovuje postave

Stolička, na ktorej celý deň sedíte, by mala byť maximálne pohodlná. Musí teda zodpovedať Vašej výške a váhe. Keďže každý máme inú postavu, tá istá stolička nesadne každému.  Ženy majú od prírody užší chrbát, výraznejšiu bedrovú lordózu (prehnutie v krížoch) a dlhšie končatiny, muži sú zas celkovo robustnejší. Neverte výrobcom, ktorí ponúkajú „len dva“ typy stoličiek. Seriózny predajca by Vám mal nielen poradiť s výberom, ale i umožniť si na niekoľko dní stoličku vyskúšať v domácich podmienkach (ideálne zdarma).  

  • Zdieľať

Načítám...