Nerobíte pri zazimovaní svojho nábytku chyby? S týmto návodom sa im vyhnete

Ak totižto chceme, aby nám v čo najlepšom stave vydržal čo najdlhšie, pred prichádzajúcimi nízkymi teplotami a vlhkosťou ho musíme dostatočne ochrániť. Ako ste doteraz postupovali pri zazimovaní svojho záhradného nábytku? Možno ste pri tejto činnosti robili nejaké chyby, s týmto naším návodom sa im však hravo vyhnete. 

Dôkladné umytie

Nábytok, ktorý ste mali po celý rok vonku a využívali ste ho od jari, bude pravdepodobne viac či menej znečistený - a to bez ohľadu na to, z akého materiálu je. Prvým krokom by preto malo byť jeho veľmi dôkladné očistenie. Zbavte svoj záhradný nábytok prachu a všetkých nečistôt, ktoré by sa na ňom mohli pri zazimovaní nepekne usadiť. Použite pritom čistiace prostriedky určené presne na typ materiálu, z ktorého je váš nábytok vyrobený. Následne je veľmi dôležité nechať ho poriadne preschnúť, inak by na ňom mohli vzniknúť nepekné škvrny alebo by sa na ňom mohla začať tvoriť pleseň. 

Oprava nedokonalostí

Je možné, že časté používanie zanechalo na vašom záhradnom nábytku nejaké tie stopy. Či už ide napríklad o obuchnuté rohy alebo odreniny, minimálne v prípade dreveného nábytku sú to nedokonalosti, ktoré môžete jednoducho opraviť. Poškodené miesta najprv dôkladne vyhlaďte brúsnym papierom alebo brúskou. Celý nábytok následne zbavte brúsneho prachu a pretrite ho moridlom, prípadne impregnačným olejom. Váš záhradný nábytok tak bude vyzerať ako nový. 

Hĺbkové ošetrenie

Minimálne jedenkrát za rok je potrebné dopriať vášmu záhradnému nábytku dôkladné hĺbkové ošetrenie. Opäť v závislosti od materiálu naneste potrebné ochranné a ošetrujúce prostriedky, ktoré mu dodajú hĺbkovú výživu. V prípade, že neviete, aký prípravok si zvoliť, poraďte sa s predajcami v nejakej špecializovanej predajni.

Uschovanie nábytku

Keď je váš nábytok dôkladne umytý, opravený a ošetrený, prišiel čas na jeho uschovanie. Ideálne by samozrejme bolo uskladniť ho v nejakej vnútornej miestnosti, kde teplota neklesne pod 0 °C. Ak však takúto možnosť nemáte, nevadí, zaobstarajte si špeciálne plachty na prikrytie, ktoré ho uchránia nielen pred nízkymi teplotami, ale aj pred vlhkosťou. Ideálne je samozrejme ukryť ho aspoň pod prístrešok alebo akúkoľvek striešku.

  • Zdieľať

Načítám...