Ploché slnečné kolektory z produkcie THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o., opäť po čase uspeli v Kazachstane. Na zabezpečenie teplej vody pre ubytovaných vedeckých pracovníkov Nazarbajevovej univerzity v hlavnom meste Astana je určených 210 slnečných kolektorov TS 300 s príslušenstvom. Ešte dôležitejšou je skutočnosť, že kazašský partner začína s využitím žiarskych komponentov, doplnených materiálmi z miestnych zdrojov, montovať slnečné kolektory aj priamo v Kazachstane. Ide o perspektívny trh, keďže Kazachstan je veľmi rozľahlou krajinou a využívanie slnečnej energie je tu zatiaľ minimálne. Informuje o tom Ján Tomčiak, konzultant projektu z THERMO|SOLARU.
„Po viac ako ročných prípravách konečne 4. októbra odišli tri kamióny plne naložené slnečnými kolektormi a ďalšími komponentmi pre solárne systémy do Kazachstanu. Podstatnú časť tejto dodávky tvorilo 70 malých 3-kolektorových solárnych zariadení pre ubytovanie vedeckých pracovníkov Nazarbajevovej univerzity v Astane. Celá záležitosť sa skomplikovala a značne oneskorila predovšetkým kvôli prudkej devalvácii kazašskej meny na jeseň minulého roku. Tento jav však môže mať aj pozitívny dopad na rast využitia slnečnej energie v tejto rozlohou obrovskej krajine. Urýchlilo to rozhodnutie nášho tamojšieho partnera o začatí vlastnej montáže slnečných kolektorov zo žiarskych komponentov doplnených materiálmi z miestnych zdrojov. Tento zámer sa začal prerokovávať ešte v roku 2013 a teraz sa začal aj prakticky napĺňať. Preto boli v spomínanej dodávke aj komponenty na výrobu 60 ks kolektorov typu TS 101. Tie majú po zhotovení ohrievať vodu v športovom komplexe,“ vysvetľuje J. Tomčiak.
Dodáva, že kazašský partner na základe patričnej zmluvy dostal potrebnú dokumentáciu a dvaja pracovníci THERMO|SOLARU Žiar počas pobytu na mieste zaškolili miestnych pracovníkov. „Na začiatku našej spolupráce sme im položili otázku, prečo sa neorientujú na čínske výrobky, keď s Čínou susedia. Odpoveďou bolo, že sa už na vlastnej koži presvedčili, že nie všetko, čo je lacné, je aj výhodné. Rozhodli sa preto radšej pre spoluprácu s európskou firmou s dlhou tradíciou a dobrým menom v solárnom biznise. Najbližšie roky ukážu, či ich i naše rozhodnutie bolo správne,“ uzatvára J. Tomčiak.
Spolupráca s Kazachstanom je už druhou tohtoročnou významnou zahraničnou zakázkou. Začiatkom júla sa uskutočnila dodávka slnečných kolektorov a ďalších zariadení pre zaujímavú solárnu inštaláciu v Bielorusku. V Mogiľove sa stavia prvý svojho druhu v Bielorusku vzorový energeticky úsporný bytový dom. Celý projekt prebieha v rámci rozvojového programu OSN a je aj takto financovaný. Budovaný objekt je naprojektovaný s využitím najrôznejších ekologických a energiu a prírodné zdroje šetriacich technológií. Teplú vodu pre budúcich obyvateľov budú zabezpečovať slnečné kolektory s celkovou plochou 465m2 umiestnené na streche tejto desaťposchodovej budovy.
Ploché slnečné kolektory z produkcie THERMO|SOLARU Žiar spoľahlivo a bez akýchkoľvek porúch pracujú dlhé roky v extrémnych horských, púštnych, či mrazivých podmienkach v 50 krajinách celého sveta. Pracujú napríklad v Nepále, Patagónii, Botswane, Maroku, Ománe, Juhoafrickej republike, Austrálii, ale aj v Marrákeši, Káhire na Zugspitze. V podstate jedinou údržbou je pravidelná výmena nemrznúcej zmesi cca raz za 6 rokov tam, kde je to potrebné. Pred niekoľkými rokmi v Chile odolalo cca 300 plochých kolektorov zo Žiaru bez problémov zemetraseniu, ktoré poškodilo mnohé konkurenčné trubicové kolektory v rovnakej lokalite.
THERMO|SOLAR je najväčším výrobcom slnečných kolektorov v postkomunistickej Európe a patrí do prvej desiatky najväčších európskych výrobcov termických slnečných kolektorov. Ojedinelý je však rozsah výroby, pretože v jednom výrobnom závode v Žiari nad Hronom má firma nielen montáž slnečných kolektorov, ale aj výrobu selektívnych konverzných vrstiev, lisovňu kolektorových vaní a výrobu podporných konštrukcií na kolektory. Silnou stránkou spoločnosti je aj výskum a vývoj realizovaný vlastnými silami alebo v kooperácii so slovenskými univerzitami prípadne zahraničnými inštitúciami.
Foto: Thermosolar
Zdroj: PAPER LIFE
Načítám...