Prečo sa oplatí investovať do filtra na vodu?

Tvrdá voda trápi väčšinu slovenských domácností a s najväčšou pravdepodobnosťou tečie z kohútika aj vám. Prečítajte si, aký vplyv má na vašu domácnosť a ako jednoducho môžete problém s tvrdou vodou odstrániť.

 

 

Pokiaľ vám chlórovaná voda z vodovodu nechutí, najjednoduchšie je kúpiť si balenú minerálnu vodu. Je to pohodlné, aj keď z dlhodobého hľadiska neefektívne riešenie, ktoré nielen zaťažuje vašu peňaženku, ale tiež životné prostredie.

Problém s tvrdou vodou však balenou vodou nevyriešite. Predstava, že by ste na varenie, ohrievanie na čaj alebo na kúpanie mali používať vodu z PET fľaše, je nereálna a smiešna. Nehovoriac o tom, že takto neochránite ani potrubia, a ani domáce spotrebiče, ktoré slúžia na ohrev vody alebo horúcu vodu využívajú.

 

Ako škodí tvrdá voda v domácnosti?

Tvrdá voda je vo zvýšenej miere obohatená o ióny horčíka a vápnika, ktoré sa do nej dostávajú z podzemných skalných podloží a z pôdy. Tieto ióny sú pri ohrievaní vody a jej následnom ochladení uvoľňované a vo forme vodného kameňa sa prichytávajú na steny potrubí, na výhrevné telesá alebo napríklad na bubon v práčke.

Postupným zanášaním vrstvičiek vodného kameňa sa tvorí jeho súvislá vrstva. Tým sa znižuje účinnosť elektrických spotrebičov, pretože na ohrev vody musia vynakladať viac energie, a zároveň sa skracuje ich životnosť.

Tvrdá voda tiež zmenšuje účinok čistiacich a pracích prostriedkov, takže je nutné ich používať vo zvýšenej miere. Okrem toho sa pri dlhodobom praní lámu vlákna textilného oblečenia, čím sa ničí a postupne aj trhá. V neposlednom rade tvrdá voda negatívne vplýva aj na pokožku a vlasy – viac ich vysušuje a láme.

 

Ako zistíte, že máte tvrdú vodu?

Prvým príznakom tvrdej vody je práve vodný kameň, ktorý môžete vidieť vo vnútri rýchlovarnej kanvice. Znakom tiež býva strata lesku vlasov a pocit napnutej a suchej pokožky. Definitívny verdikt vám však môže dať až rozbor vody, nemecké kvapky alebo jednoduchý pH test pomocou lakmusového papierika.

 

Filter na vodu výrazne pomôže

 Zariadenia, ktoré sa používajú na filtráciu tvrdej vody, sa nazývajú zmäkčovače. Fungujú na báze výmeny iónov vápnika a horčíka za ióny sodíka, ktoré sa neukladajú vo forme vodného kameňa. Moderné zmäkčovače vody dokážu filtrovať vodu v celej domácnosti – stačí ich nainštalovať ku zdroju vody. Ich najväčšou výhodou je to, že sú plne automatizované. Nemusíte ich zapínať a vypínať ani ovládať. Úplne postačí, ak budete pravidelne dopĺňať tabletovanú soľ.

Takýto filter vás 100 % odbremení od problémov so zanášaním vodného kameňa na potrubia a elektrické spotrebiče, čím ich ochránite a ušetríte peniaze nielen vďaka ich predĺženej životnosti, ale tiež kvôli nižšej spotrebe energie.

 

Foto: Bigstockphoto
Zdroj: Čistá voda

  • Zdieľať

Načítám...