Pohodový život v dome s modernou plochou strechou

Ak plánujete stavať moderný rodinný dom s plochou strechou, na výber máte viaceré možnosti... V hre je pohodový život celej rodiny.

 

 

 

Radí odborník, Ing. Jaroslav Vaňo, produktový manažér spoločnosti Icopal, a.s.:

Na realizáciu plochých striech rodinných domov sa najčastejšie používajú plastové fólie (mPVC a TPO), alebo asfaltové pásy. Ďalšou, najmodernejšou a najekologickejšou voľbou, je vegetačná intenzívna alebo extenzívna strecha. Kľúčom k spoľahlivej plochej streche je použitie kvalitných materiálov a montáž vyškolenou realizačnou firmou. Na čo dať pozor? U plochých striech je dôležité správne vyspádovanie strechy a odvodnenie (na streche nesmie stáť zrážková voda) a tiež kvalitné opracovanie detailov na streche.

Výhodou mPVC fólií je minimálne zaťaženie nosnej konštrukcie domu, umožňujú jednoduché a rýchle kladenie vo všetkých ročných obdobiach. Na strešný plášť sa kladú v pásoch, mechanicky sa kotvia alebo sa priťažia vrstvou štrku a v miestach vzájomných presahov sa vždy teplovzdušne zvárajú. Sú veľmi flexibilné. Používajú sa bežne na zastrešenie veľkých obchodných domov a priemyselných objektov a čoraz častejšie po nich siahajú už aj stavitelia rodinných domov.

 

 

Z asfaltových pásov si na pokrytie plochej strechy treba zvoliť modifikované asfaltové pásy. Oxidované asfaltové pásy by mali tvoriť iba pomocné a podkladné vrstvy. Modifikované asfaltové pásy majú neporovnateľne lepšie vlastnosti (spracovateľnosť, odolnosť, životnosť). Realizačná firma ich na strešný plášť aplikuje natavením alebo mechanickým kotvením, a to v jednej alebo dvoch vrstvách.

Pre rodinné domy s plochými strechami je výhodná extenzívna vegetačná strecha, ktorá nadmerne nezaťažuje nosnú konštrukciu vrstvou zeminy. Tvoria ju machy, lišajníky a iné kvitnúce byliny, ktoré nepotrebujú substrát. V minulosti bol návrh zelených striech pre rodinné domy komplikovaný a nákladný. Aj tu však zaúradovali inovácie a desaťročia skúseností. Montáž najmodernejších extenzívnych vegetačných striech je v súčasnosti rýchla a komplexná. To znamená, že niektorí dodávatelia vám už dokážu zabezpečiť všetky potrebné vrstvy strechy naraz: hydroizoláciu, tepelnú izoláciu, drenážnu a retenčnú vrstvu aj predpestovanú hotovú zelenú rastlinnú vrstvu.

 

 

Strecha rodinného domu je zelená ihneď po ukončení montáže. Nie je potrebné čakať 5 až 6 mesiacov, aby rastliny vyrástli. Vegetačná strecha rodinného domu prináša mnoho benefitov. Napríklad zadržuje zrážkovú vodu (30 až 90 %, podľa typu strechy), chráni rodinný dom pred extrémnym teplom či chladom a znižuje náklady domácnosti na vykurovanie i klimatizáciu. Zelená strecha zvyšuje protipožiarnu ochranu rodinného domu. Je továrňou na kyslík a zároveň redukuje šírenie hluku spôsobovaného mestským ruchom.

 

  • Zdieľať

Načítám...