Hučkovci zo Šale zdedili dom tzv. štvorcového typu zo 70. rokov minulého storočia po starých rodičoch. Dlhšie zvažovali, ako začať s jeho rekonštrukciou. „Odjakživa bolo naším snom bývať v rodinnom dome s nízkou spotrebou energií a s veľkou záhradou, kde by sme sa mohli venovať záhradkárčeniu a pestovaniu plodín,“ hovorí Jozef Hučko.
Zareagovali na výzvu spoločnosti VELUX a stali sa ambasádormi rekonštrukcie v aktívnom štandarde RenovActive Slovensko. Tento projekt má Slovákov inšpirovať, ako môžu svoj dom renovovať finančne optimálnym spôsobom. Pričom na konci celého procesu získajú dom v aktívnom štandarde, ktorý zohľadňuje parametre v troch zásadných kategóriách: kvalita bývania, vplyv na životné prostredie a náklady na prevádzku. Dom v aktívnom štandarde je preto nielen energeticky efektívny, ale prináša svojim užívateľom maximálny komfort a zdravé vnútorné prostredie.
Iniciátorom projektu RenovActive Slovensko je spoločnosť VELUX, ktorá sa na celosvetovej úrovni angažuje v oblasti znižovania energetickej náročnosti budov. Dlhodobo tiež upozorňuje, že okrem minimalizácie spotreby energie sa treba zamerať aj na dosiahnutie komfortu pre užívateľov budov.
Výber Slovenska ako krajiny pre realizáciu projektu RenovActive nebol náhodný. Výsledky medzinárodnej štúdie s názvom Healthy Home Barometer 2017 ukázali, že každý šiesty Slovák nie je spokojný so svojím bývaním. Slovákov trápia nedostatočné svetelné podmienky, či nadmerná vlhkosť spôsobujúca plesne. Až 21 % slovenských domácností nie je ekonomicky schopných vykúriť dom alebo byt na komfortnú teplotu.
Nedostatočná je aj rýchlosť renovačného procesu na Slovensku. Podľa dostupných štatistík sa na Slovensku nachádza 800 000 rodinných domov, z ktorých je zrenovovaných len 35%. Projekt RenovActive Slovensko má ambíciu prispieť k naštartovaniu renovačných procesov u nás.
Záujem o čerpanie hypoték svedčí o tom, že Slováci chcú bývať v novom. Iniciatíva spoločnosti VELUX preto poukazuje na skutočnosť, že zmysluplne možno využiť aj existujúci bytový fond. Podľa odborníkov je najväčším problémom rekonštrukcií skutočnosť, že ľudia nevedia, kde začať. „Rodinný dom, v akom bývajú Hučkovci, možno nájsť takmer v každej slovenskej obci. Vzorová renovácia má majiteľom rodinných domov ukázať, že zdravé a príjemné vnútorné prostredie pre modernú rodinu možno získať za rozumné peniaze a bez dramatických stavebných zásahov,“ vysvetľuje Klára Bukolská, architektka spoločnosti VELUX.
Hučkovci vidia v rekonštrukcii svojho domu možnosť žiť naplno v súlade so svojím životným štýlom. Návrh budúceho vzhľadu domu ich nadchol. „Z vizualizácií sme nadšení, návrh rekonštrukcie sa nám veľmi páči. Veríme že náš dom bude úspešne reprezentovať projekt RenovActive,“ teší sa rodina Hučkovcov, do ktorej pred pár dňami pribudol malý Danielko.
Návrh rekonštrukcie vzišiel z architektonickej výzvy, do ktorej sa zapojili viaceré slovenské architektonické ateliéry. Architekti predstavili svoju predstavu o opakovateľnej cenovo dostupnú renováciu typického rodinného domu do aktívneho štandardu.
Jednotlivé návrhy posudzovala odborná komisia z hľadiska splnenia kritérií aktívneho domu, cenovej dostupnosti rekonštrukcie a jej opakovateľnosti kdekoľvek na Slovensku.
Ukážkovú rekonštrukciu typického štvorcového rodinného domu v aktívnom štandarde podľa odbornej komisie najlepšie navrhla kancelária Ddak, Doršic Doršicová. „Najväčšou výzvou bolo zachovať súčasný výraz domu. Z hľadiska zvýšenia kvality vnútorného prostredia však neboli potrebné zložité stavebné úpravy. Veľké zmeny možno na každej stavbe docieliť len malou úpravou,“ hovorí architekt Martin Doršic.
Projekt RenovActive aktuálne čaká na udelenie stavebného povolenia. Rekonštrukcia by sa mala začať v priebehu roka 2018. Po dokončení stavebných prác a nasťahovaní rodiny budú v spolupráci s Katedrou technických zariadení budov STU Bratislava prebiehať merania kľúčových parametrov, aby sa overila funkčnosť prevádzky rekonštruovaného domu.
Postupne bude komunikovaný priebeh jednotlivých fáz výstavby, pričom budú vysvetlené aj princípy rekonštrukcie v aktívnom štandarde.
Načítám...