Na balkóne sa môžeme cítiť ako v príjemnej záhrade. Aké rastliny si zvoliť?

na balkone dobre

Je sobota, deväť hodín ráno, po kvalitnom spánku vstávame za krásnych a teplých slnečných lúčov, ktoré prenikajú cez rolety priamo do našej spálne. Bez stresu z práce, bez neodkladných povinností, s víziou zaslúženého oddychu a pokoja. Pripravíme si vodu s citrónom, zdravé raňajky a lahodnú kávičku priamo z kávovaru. A poberieme sa na vlastnú terasu plnú voňavých kvetov, kde si to všetko vychutnáme. Pekná predstava? Pre niekoho pravidelný rituál, bez ktorého si nevie predstaviť nový deň. Možno by to všetko neznelo ani tak príjemné, ak by nám v myšlienke chýbala vôňa. Áno, rastliny dodávajú nášmu balkónu (aj izbám, samozrejme) to pravé čaro. Okrem toho majú silný vizuálny rozmer. Na túto obľúbenú časť nášho bytu či domu nepochybne patria. Niektorí  však robia chybu pri ich kúpe. Na čo treba pamätať?

 

Okulahodiace práve vám

Prídeme do kvetinárstva či supermarketu, zoberieme prvé kvetiny, ktoré nás zaujmú. S pokojom a dobrým pocitom odchádzame domov. Veď niečo máme, to je dôležité. Po čase si uvedomíme, že to nie je ono. Zaobstarané rastliny skončia v koši alebo na neviditeľnom mieste. Nemôžeme sa tu baviť o veľkej investícii, ale napriek tomu sme takýmto spôsobom prišli o niekedy ťažko získané financie. Preto by sme si mali rozmyslieť, aký druh sa nám páči. A aký nás aj po dlhšom období neomrzí. Možno nie až tak dôležité kritérium, no tiež zasluhujúce si určitú pozornosť.

 

Aká svetová strana?

Konečne sme dokázali zvoliť si to správne. Kvety si vystavíme s úsmevom na tvári, no po niekoľkých dňoch či týždňoch vidíme hynúce stebielka. Asi sme niekde urobili chybu. Nie asi, ale isto. Jedným z dôležitých faktorov pri výbere je to, na akú svetovú stranu máme terasu orientovanú, čo netreba brať na ľahkú váhu. Niektorým rastlinám vyhovuje slnko (nasmerovaná na juh) a nevadí im vyschýnanie substrátu. Medzi ne patria petúnie, chryzantémovky, gazánie či verbeny. Polotieň (na západ, na východ) obľubujú papradiny, brečtany, ale i begónie. Do tieňu môžeme dať (na sever) netýkavky, fuksie, lobelky alebo paprade.

 

Dbajte na starostlivosť

Aby sa rastlinám na našom balkóne dobre darilo, musíme sa o nich dobre starať. Dôležité je ich pravidelne polievať (pri samozavlažovacích črepníkoch stačí dvakrát za týždeň), ale i dbať pozornosť na to, či v nich nestojí voda, aby sme sa vyhli hnilobe či plesniam. Na túto aktivitu nie je správne používať studenú, ale skôr odstatú vodu (v izbovej teplote). Na substráte netreba šetriť, mal by obsahovať správny pomer humusu, vápnika, rašeliny a ílu s upravenou reakciou. Nesmieme zabúdať ani na časté hnojenie či odstraňovanie suchých listov.

 

TIP: Keď už nám zodpovednosť chýba, môžeme siahnuť napríklad po orgovánoch alebo sedmokráskach, ktoré si natrháme voľne v prírode, no dlho nám nevydržia.

 

  • Zdieľať

Načítám...