História zámok: Od starého Egypta až po dogu pána Fáborského

Predstava o egyptskom faraónovi šramotiacom kľúčom v zámke je zábavná, napriek tomu je reálna. Áno. Kľúče a zámky vo dverách používali preukázateľne už starí Egypťania a archeologické nálezy ich potvrdzujú aj u obyvateľov Babylonu. Samozrejme, že zámky vyzerali úplne inak ako dnes, história zamykania je ale viac ako zaujímavá. Pred 106 rokmi bola založená firma Fáborský a Šeda, dnes známa pod názvom FAB.

 

Keď sa dostaneme na úplný začiatok, svoj majetok si ľudia zamkýnali už pred päťtisíc rokmi. Uhádnete materiál z akého sa zámky vyrábali? Správne, bolo to drevo. Obrábači kovov vtedy neexistovali, preto sa využíval tento dobre tvarovateľný materiál.

 

Dlho sa s vývojom zámok nedialo nič, až starí Gréci a Rimania vymenili zastarané drevo za bronz. Pokiaľ ide o mechanizmus zámky, nič zložité to nie je, kľúč iba pootočí zámku do polohy, v ktorej sa dvere nedajú otvoriť. To je všetko.

 

Zámky od slovanských rezbárov

 

Už v 16. storočí vyrezávajú rezbári podobné zámky ako v starovekom Egypte aj na slovanských územiach. Používa sa pre ne názov stodolové zámky.

 

O storočie neskôr prichádza pravá zámočnícka revolúcia. Obdobie renesancie prináša spočiatku najmä umelecké zdobenie s vysekávanými otvormi, farebnými krytmi alebo napúšťaním, zámky sa nezadlabávajú, sú na dvere iba nasadené.

 

To sa čoskoro zmení. Približne od polovice 17. storočia sa mechanizmus modernizuje. V roku 1788 sa objavuje zámka so stavítkami a v roku 1865 je na svete prvá patentovaná cylindrická vložka s kruhovým obrysovým tvarom tela a s piatimi odpruženými stavítkami v rade, teda vložka, akú v zmodernizovanej podobe používame aj dnes.

 

Do Európy sa z USA dostáva začiatkom 20. storočia a k jej masovejšiemu využitiu dochádza až po ukončení prvej svetovej vojny.

 

Synonymum pre cylindrickú vložku? Fabka

 

Postupne sa cylindrické vložky dostávajú do vtedajšieho Československa. Najprv sa dovážajú nemecké profilové vložky pod značkou Hahn alebo Yale. A práve tieto sa stávajú predobrazom tých, ktoré používame dnes. Domáca firma Fáborský z Rychnova nad Kněžnou má tieto zámky uvedené už v katalógu z roku 1931 a v roku 1935 začína vyrábať svoje vlastné.

 

Práve firma Fáborský sa stala najznámejším výrobcom v Československu. Jej značka FAB je dnes synonymom, či ľudovým pomenovaním pre cylindrickú vložku – fabku. Jej symbolom je pes – doga, ktorá je od 30. rokov zobrazená na väčšine kľúčov.

 

V druhej polovici dvadsiateho storočia a v 21. storočí je vývoj prevratný. Cylindrické vložky sa vyrábajú zo stále kvalitnejších materiálov, ich vývoj tiež reaguje na praktiky zlodejov, ktorí sa cez ne neustále pokúšajú dostať. V ostatných rokoch prichádzajú na rad aj zámky, ku ktorým nepotrebujete kľúč ale ich otvoríte napríklad otlačkom prsta, takou je ENTR od FABu.

 

 

Zámky na časovej osi

 

3 tisíc rokov pred naším letopočtom

  • Vďaka archeologickým nálezom vieme, že jednoduché drevené zámky používali obyvatelia Babylonu a starí Egypťania

Cca 500 rokov pred naším letopočtom

  • Doba antického Grécka a Ríma zámkom p Drevo nahradzuje pevnejší bronz
  1. až 18. storočie
  • Ani na slovanských územiach sa nezaháľa. Rezbári na území dnešného Slovenska, južných Čiech a na Vysočine zhotovujú tzv. stodolové zámky

Začiatok 17. storočia

  • Stále sa vyrábajú zámky, s ktorými je možné iba pootočiť a neraz sa ani nedá vytiahnuť kľúč. Počas renesancie sa zámky stávajú umením – sú zdobené vysekávanými otvormi alebo sa napúšťajú (oceľ sa zafarbí teplom)

Rok 1788

  • Patent Roberta Barrona – jeho zámka je vybavená stavítkami, aké poznáme dodnes. Kľúč musí po zasunutí „zapadnúť“ do stavítok, inak sa zámka neodomkne

Rok 1865

  • Američan Linus Yale jr. si dáva patentovať cylindrickú vložku. Má kruhový obrysový tvar tela a päť odpružených stavítok vjednom rade. Nadväzuje tým na prácu svojho otca a na svoje vlastné skoršie konštrukcie. Značka YALE dlhoročne patrí k najväčším svetovým výrobcom zámok a ďalšieho zabezpečenia

Začiatok 20. storočia

  • Cylindrická vložka sa postupne dostáva zUSA do Európy, k jej masovejšiemu rozšíreniu dochádza po skončení prvej svetovej vojny
  1. októbra 1911
  • Do obchodného registra Krajského súdu vHradci Králové je zapísaná firma Fáborský a Šeda, budúci V tej dobe v Rychnove nad Kněžnou vyrastá továreň, ktorá v meste sídli doteraz

Rok 1924

  • novembra tohto roka si berlínska firma Zeiss Ikon A.G. Goerz-Werk necháva patentovať profilovú cylindrickú vložku. V hornej časti má otočný valec (cylinder) s otvorom pre kľúč a v spodnej zúženej časti odpružené kolíky so stavítkami. Táto vložka sa stáva štandardom pre výrobcov až do dnešných dní

Rok 1931

  • Cylindrické vložky zaraďuje do svojho katalógu firma Fáborský z Rychnova nad Kněžnou. O štyri roky neskôr začína výrobu svojich vlastných cylindrických vložiek

 

 

FAB – tradičná česká značka zámok a cylindrických vložiek má za sebou viac ako storočnú históriu. Firma Fáborský a Šeda, dnes známa pod názvom FAB, bola založená v roku 1911. Od r. 1997 je súčasťou portfólia nadnárodného koncernu ASSA ABLOY. Rychnovská továreň ročne vyprodukuje viac ako 8 miliónov cylindrických vložiek, samozamykacích zámok, otváračov dverí a kovaní, ktoré mieria do celého sveta. Spoločnosť stavia na neustálej inovácii a vývoji. Úzko spolupracuje s vybranými zámočníctvami, prostredníctvom ktorých ponúka nielen široký sortiment výrobkov, ale tiež profesionálny servis a poradenstvo v oblasti zabezpečenia. 

  • Zdieľať

Načítám...